Współczynnik TPI oznacza dokładną liczbę zębów, jakie możemy zmieścić na jednym calu (25,4 mm), nazywaną również regularnością rozstawu zębów. Dla maksymalnej wydajności cięcia i najniższych kosztów, ważne jest, aby wybrać ostrze z właściwą liczbą zębów na cal (TPI). Wybór zęba zależy od rozmiaru i kształtu ciętego materiału. Umieszczanie w imadle kawałków materiału o nietypowych kształtach będzie również miało wpływ na podziałkę zębów. Nieodpowiedni dobór podziałki spowoduje nie tylko uzyskanie nie satysfakcjonującego efektu, ale również skrócenie żywotności ostrza. Każdy producent pił taśmowych dysponuje odpowiednimi tabelami na podstawie, których można precyzyjnie dobrać podziałkę zęba.

Aktualnie na rynku dostępny jest szeroki wybór pił taśmowych do metalu (mamy taśmy. bimetaliczne, z węglikiem spiekanym oraz ze stali węglowej), które wykorzystywane są do cięcia różnych rodzajów materiałów. Kupno odpowiedniej i dobrej piły taśmowej do przecinarki nie jest prostym zadaniem. Nieodpowiednio dobrane piły nie gwarantują prawidłowego cięcia a nawet mogą generować straty w postaci odpadów materiału, który nie posiada żądanych wymiarów. Zastanawiasz się, jaką kupić piłę taśmową do swojej przecinarki bomar? Zapraszamy do lektury, gdzie przybliżymy temat wyboru odpowiedniego brzeszczotu do cięcia.

Parametry piły taśmowej – długość, szerokość, grubość.

Jest to jeden z najważniejszych aspektów doboru właściwej piły do cięcia. Konkretny wybór uzależniony jest od posiadanego modelu przecinarki. Każdy producent w instrukcji obsługi do maszyny podaję podstawowe wymiary jakie ma spełniać brzeszczot (np. w modelu przecinarki Bomar EasyCut 275.230DG taśma ma wymiary 2720x27x0,9 mm). Jeszcze przed kupnem należy sprawdzić w dokumentacji maszyny jaki parametry powinna mieć piła taśmowa a przede wszystkim:

 • szerokość
 • grubość
 • długość

Przykładowo, nieodpowiednia szerokość taśmy spowoduje problemy z jej zamontowaniem w prowadnicach oraz na kołach przecinarki. Zbyt grubego brzeszczotu nie uda się prawidłowo wprowadzić w kostki prowadzące a zbyt cienki nie będzie odpowiednio trzymany. Jeśli będziemy mieć nie odpowiednią długość piły taśmowej to nie uda się jej poprawnie zainstalować w przecinarce.

Nieodpowiednio dobrane parametry mogą uszkodzić obrabiarkę, a nawet stwarzać niebezpieczeństwo dla użytkownika. Przed dokonaniem zakupu warto dokładnie sprawdzić parametry urządzenia, a następnie wybrać produkt odpowiadający jego specyfikacji.

Rodzaj obrabianego materiału

Wybór odpowiedniego brzeszczotu do obrabianego materiału odgrywa ważną rolę w ekonomicznym cięciu. W pierwszej kolejności musimy ustali z jakim rodzajem materiału mamy do czynienia (np. stal, aluminium, miedź, stopy stali) a potem określić jego twardość. W kolejnym kroku ustalmy kształt oraz wymiary, należy tu rozgraniczyć materiały pełne od profili i kształtowników. Istotne znaczenie ma również sposób ułożenia elementów ciętych w imadle przecinarki. Jeśli zamierzamy ciąć materiały w wiązkach po kilka sztuk przecinarka powinna być wyposażona w dodatkowy górny zacisk do cięcia w pakiecie. Zalecanie jest również spawanie końcówek pakietu aby pojedyncze elementy w nim nie przemieszczały się. Materiały pełne i trudno skrawalne tniemy z małymi prędkościami obrotowymi taśmy a profile i kształtowniki możemy ciąć dużo szybciej.

Podziałka zęba piły taśmowej TPI

Piły posiadają różną wielkość, kształt i geometrię zębów. Kształt zęba wpływa na to jak skutecznie ostrze może przeciąć kawałek materiału, biorąc pod uwagę takie czynniki, jak żywotność ostrza, poziom hałasu, płynność cięcia i zdolność do odprowadzania wiórów.

Nowoczesne technologie wytwarzania pił taśmowych

Ciągły postęp technologiczny pozwala wprowadzać do produkcji taśm nowoczesne materiały i technologie obróbki. Na etapie projektowania sprawdzane są wszystkie parametry użytkowe w celu zapewnienia odpowiedniej jakości i czasu eksploatacji. Każdy nowy model piły taśmowej, który trafi do masowej produkcji musi przejść wszystkie etapy kontroli jakości.

Wskazówki dotyczące eksploatacji.

Bardzo ważne, by każda nowa piła po założeniu do przecinarki taśmowej została odpowiednio dotarta. Odpowiednie dotarcie piły znacznie wydłuża jej żywotność. W czasie eksploatacji należy zwracać uwagę na prawidłowy naciąg, prędkość skrawania, odpowiedni posuw i chłodzenia. Jeśli zauważymy w czasie cięcia powstawanie dużego hałasu, wibracji należy zatrzymać pracę i sprawdzić stan piły. Praca tępą taśmą powoduje nieprecyzyjne cięcia i może skutkować zmarnowanie materiału.

Sprawdzony producent

W dużej mierze wyznacznikiem jakości danego elementu jest marka. Wybierając produkty od renomowanego w branży producenta, możesz mieć pewność, że kupujesz produkt ze sprawdzonego źródła. W celu uniknięcia strat finansowych i innych możliwych komplikacji, zawsze warto dokładnie przemyśleć zakup i wybrać wyrób możliwie jak najlepiej dopasowany do potrzeb przedsiębiorstwa i urządzenia. W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości zawsze można zwrócić się o pomoc do ekspertów.Nie wiesz, jakie uzębienie piły taśmowej będzie optymalne do Twoich potrzeb? Przygotowaliśmy artykuł, w którym poznasz wszystkie najważniejsze aspekty doboru odpowiedniej piły taśmowej do cięcia metalu.

Kluczowa jest budowa piły taśmowej. Na jej budowę składa się:

 • grubość
 • korpus
 • grzbiet
 • ząb
 • wierzchołek zęba
 • czoło zęba
 • grzbiet zęba
 • podziałka zęba
 • rozstaw zębów
 • rzaz
 • kąt natarcia
 • kąt przyłożenia
 • wrąb
 • głębokość wrębu

Podziałka – co to?

Podziałka to nic innego jak liczba zębów piły taśmowej, jakie jesteśmy w stanie zmieścić w jednym calu (25,4 mm).

Możemy wyróżnić dwa rodzaje podziałki:

 • Stałe – wyróżniają je równe odległości między zębami oraz głębokości wrębów. Oznacza to, że dystans między zębami jest stały na całej długości piły. Podziałka stała przeznaczona jest do przecinania materiałów pełnych maszynami z bardzo dobrym mocowaniem elementu przecinanego.
 • Zmienne – nazywane również przedziałkami kombinowanymi, wyróżniają je różne odległości między zębami oraz głębokości wrębów. Zróżnicowanie odległości między zębami powtarza się regularnie na całej długości taśmy. Ma ona wpływ na redukcję wibracji, które powstają podczas pracy. Najlepiej sprawdza się do przecinania materiałów przecinanych w wiązkach lub profili cienkościennych.

Jedną z najpopularniejszych podziałek jest zmienna, np. 5/8. Co to oznacza? Po wyłamaniu samych dużych zębów z piły i ułożeniu ich na długości jednego cala zmieściłoby się ich 5, a po wyłamaniu mniejszych – 8. Dobór odpowiedniej podziałki to gwarancja prawidłowego działania piły taśmowej.

Zęby piły taśmowej – kształt

Zależnie od rodzaju kategoryzacji, możemy wyróżnić zęby:

 • Standardowe – posiada kąt natarcia 0°; materiały dające krótki wiór, materiały o małym przekroju, stale o wysokiej zawartości węgla, narzędziowe oraz żeliwo, a także profile cienkościenne.
 • Typu hak/hakowe – posiada dodatni kąt natarcia 10°; materiały dające długi wiór, ciągliwe, metale nieżelazne i stałe o zwartości węgla poniżej 0,8%, a także stale strukturalne, do obróbki plastycznej na zimno, nierdzewne i kwasoodporne oraz stopy egzotyczne. Możemy wyróżnić ząb hakowy VA oraz HV.
 • Typu RP – posiada dodatni kąt natarcia 16°; stosowany do przecinania materiałów wysokostopowych, stopów egzotycznych oraz metali nieżelaznych.
 • Typu Master – dostępne są z kątem natarcia 10° oraz 16°; oparte na technologii “triple chip”.
 • Typu Profile – posiada kąt natarcia 6°; ząb profilowy, stosowany do rur, pustych profili zamkniętych i kształtowników, a także do cięcia materiałów mających tendencje do wpadania w wibracje oraz do cięcia w wiązkach i warstwach.

Zęby piły taśmowej – rozwarcie

 • Standardowe – najbardziej popularne; zęby rozwarte są w trzech grupach: w lewo, w prawo i prosto; mają zastosowanie przy cięciu różnych gatunków stali, odlewów i twardych metali nieżelaznych o wymiarach powyżej 5 mm.
 • Grupowe, kombinowane – zęby rozwarte są w lewo i w prawo grupami po 5 lub 7 z uwzględnieniem jednego zęba prostego w każdej grupie. Liczba zębów w grupach zależy od charakterystyki powtarzalnego wzoru podziałki kombinowanej. Wykorzystywane do pił o podziałkach 4-18 tpi, znacznie poprawiają gładkość przecinanych powierzchni.
 • Parami – zęby rozwarte są parami w lewo i w prawo po czym 5 ząb ustawiony jest prosto. Stosowane głównie do materiałów nieżelaznych, mało popularne.
 • Prawo-lewo – do łatwo skrawalnych materiałów, np. metali nieżelaznych, tworzyw sztucznych i drewna.
 • Falowe – stosuje się w przypadku bardzo drobnej podziałki; używana do materiałów o średnicach do 5 mm, m.in. blach, rur czy profili cienkościennych.

Dobór pił bimetalowych

Interesuje Cię cięcie produkcyjne czy uniwersalne? Weź pod uwagę stopień skrawalności materiału – od łatwego (aluminium, stale nisko- i wysokowęglowe), przez średnie (stale stopowe, łożyskowe, matrycowe, nierdzewne i narzędziowe), aż do trudnego (stopy tytanu, stopy niklu).

Jak dobrać podziałki dla pił bimetalowych? Określ kształt i wymiary ciętego materiału. Czy będą to elementy pełne prostokątne, wałki czy może rury/kształtowniki? W przypadku cięcia wiązek/pakietów znajdź odpowiednią podziałkę do cięcia pojedynczego elementu, a następnie wybierz podziałkę o stopień grubszą.Metale to materiały bardzo wytrzymałe, które bywają szczególnie ciężkie w obróbce. Dlatego właśnie do cięcia metalu poleca się specjalistyczne piły taśmowe, a kluczem do efektywnej obróbki, jest dopasowanie odpowiedniego modelu. Piła taśmowa to niezastąpione narzędzie w każdym zakładzie, w którym do czynienia mamy z obróbką metalowych przedmiotów, a także w wielu firmach produkcyjnych oraz nawet w przydomowych garażach. Wielu rzemieślników i hobbystów nie wyobraża sobie bez nich codziennej pracy – są one proste w obsłudze i niezwykle funkcjonalne. Urządzenie pozwala bowiem na szybką i estetyczną obróbkę różnego rodzaju materiałów.

Najlepsze piły taśmowe do metalu

Aktualnie, najczęściej możemy spotkać modele wykonane ze specjalnego bimetalu – materiału złożonego z dwóch warstw metali lub stopów o różnych właściwościach chemicznych, fizycznych lub mechanicznych trwale ze sobą połączonych. Korpus piły taśmowej wytworzony jest ze stali sprężynowej, z kolei odporne i twarde wierzchołki zębów, ze stali szybkotnącej. Dzięki temu narzędzia są niezawodne nawet w wypadku wysokich obciążeń.

Jak dobrać odpowiednią piłę taśmową?

Decydując się na zakup piły taśmowej do metalu, przede wszystkim zwróć uwagę na rodzaj ciętego materiału i rodzaj używanej pilarki, a także rozmiar urządzenia. Same urządzenia różnią się od siebie na przykład wymiarami montowanych w nich taśm oraz stanem kostek prowadzących i szczotek do wiórów. Nie można zapomnieć o mocy silnika, wysokości i szerokości cięcia. Pamiętaj, że, urządzenia narażone na codzienną eksploatacje powinny mieć większą moc silnika. Pomaga ona również w obróbce materiałów o szczególnie twardej strukturze. Co więcej, silnik o większej mocy charakteryzuje duża wytrzymałość, a co za tym idzie – dłuższa żywotność. Oczywiście, równie ważne są indywidualne wymagania Klienta.

Przeznaczenie piły taśmowej do metalu

Dopasuj piłę taśmową do metalu do rodzaju ciętego materiału. Dobór odpowiedniego modelu umożliwia osiągnięcie zamierzonego efektu. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Przykładowo, kluczowa jest także szybkość cięcia i posuw dla wybranego materiału. Parametry te będą się różnić w przypadku stali konstrukcyjnych, narzędziowych czy węglowych, a także aluminium, żeliwa, brązów oraz miedzi i innych tworzyw.

Rozmiar piły taśmowej do metalu

Nie zapominaj o rozmiarze. Dobierany jest indywidualnie do urządzenia. Obejmuje takie parametry, jak szerokość, grubość oraz długość. Przykładowo, aby narzędzie odpowiednio spełniało swoją funkcję podczas zastosowań do danego sprzętu tnącego, musi być zgrzewane na odpowiednią długość. Nieodpowiednio dobrane może okazać się nie tylko nieefektywne, ale nawet może być niebezpieczne podczas eksploatacji. Nie zapominaj również o gabarytach obrabianego materiału – inne urządzenie wybierzesz do cięcia małych partii, a inne do obróbki elementów o większym rozmiarze.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Istotny jest także kształt oraz podziałka zęba – jedynie piła taśmowa do metalu z odpowiednio dopasowanymi zębami może zapewniać efektywną pracę przy niskich wibracjach. Możemy wyróżnić kilka rodzajów kształtów zębów, mianowicie: standardowe, hakowe (typu hak), zmienne oraz zmienne o dodatnim kącie natarcia. Z kolei podziałką określa się liczbę zębów w jednostce miary wynoszącej 1 cal. Wyróżniamy podziałki stałe, w których dystans pomiędzy kolejnymi zębami jest taki sam na całej długości taśmy oraz zmienne (kombinowane), gdzie zęby ułożone są w dwóch segmentach – więcej oraz mniej na cal na każdym segmencie. Uzębienie stałe swoje zastosowanie znalazło głównie w maszynach ze stabilnym mocowaniem obrabianego elementu, z kolei zmienne najczęściej używane jest do obróbki materiałów, które stwarzają problemy dotyczące nadmiernych wibracji i najlepiej sprawdza się do cięcia profili cienkościennych oraz materiałów przecinanych w wiązkach. Oprócz kształtu i podziałki warto zwrócić uwagę również na rozwarcie zębów. Jest to parametr, który wpływa na wydajność cięcia. Rozróżniamy trzy typy rozwarcia zębów: jodełkowe, przemienne oraz falowe.Są to maszyny o bardzo szerokim zastosowaniu. Mogą być wykorzystywane do szybkiej
obróbki zarówno drewna, jak i różnego typu metali. Produkuje się je w wersji grawitacyjnej,
półautomatycznej i automatycznej sterowanej CNC. Przecinarka taśmowa to niezbędny
element wielu małych warsztatów ślusarskich, niemniej jednak swoje zastosowanie znalazła
również w wielkim przemyśle. Myślisz nad zakupem urządzenia, ale nie wiesz czym kierować
się przy wyborze przecinarek taśmowych? Zapraszamy do lektury, podpowiemy Ci, na co
zwrócić uwagę przy wyborze modelu dopasowanego do Twoich potrzeb.

Jaką przecinarkę taśmową wybrać – wymiary i rodzaj ciętego materiału.

Z uwagi na różne rodzaje i wymiary ciętych elementów musimy określić ich maksymalne
rozmiary jaki będziemy chcieli obrabiać. Duże znaczenie ma też czy będziemy mieli do
czynienia z materiałami pełnymi typu wałki czy profilami i rurami. Do cięcia profili i lekkich
elementów konstrukcyjnych sprawdzą się przecinarki o budowie nożycowej. W przypadku
obróbki materiałów pełnych (pręty, płaskowniki, blachy) wskazany jest wybór urządzenia o
budowie kolumnowej.

Warto też zwrócić uwagę jakie będzie obciążenie produkcyjne przecinarki taśmowej.
Maszyny grawitacyjne dobrze się sprawdzają przy produkcji małoseryjnej gdzie są używane
przez kilka godzin w ciągu zmiany. Do zastosowań produkcyjnych w pełnym cyklu
zmianowym stosuje się urządzenia półautomatyczne i automatyczne CNC. Przy wyborze
musimy jeszcze określić czy wystarczy nam maszyna, która tnie tylko pod kątem prostym czy
jednak potrzebujemy przecinać materiał pod różnymi kątami.

Jak określić dokładność cięcia danej maszyny?

Do określenia precyzji cięcia musimy wziąć pod uwagę w jaki sposób będziemy odmierzać
długość ciętego elementu. Przy maszynach grawitacyjnych i półautomatycznych mamy do
wyboru systemy pomiarowe z odczytem manualny (taśma miernicza) i cyfrowym
(wyświetlacz). Przecinarki taśmowe automatyczne posiadają natomiast precyzyjne
programowalne systemy pomiarowe z największą dokładnością i powtarzalnością.
Istotnym parametrem wpływającym na finalną jakość otrzymanego detal jest również jego
prostopadłość cięcia. Zależy ona od parametrów cięcia, doborze piły taśmowej do rodzaju
materiału jak i rozwiązań konstrukcyjnych zastosowanych w danej maszynie. Zatem jeżeli
zależy Ci na otrzymaniu wysokiej jakości stosuj się do zaleceń eksploatacyjnych
producentów przecinarek i pił taśmowych.

Prowadnice przecinarki taśmowej.

Jest to kolejny istotny aspekt, który należy wziąć pod uwagę przed kupnem przecinarki
taśmowej. Maszyny wyposażone w prowadnice zawierające same łożyska nie gwarantują
prostopadłości cięcia. Przecinarki renomowanych producentów posiadają prowadnice
wyposażone w łożyska i regulowane wkładki z węglików spiekanych, które zapewniają
precyzyjne prowadzenie piły taśmowej. W automatycznych przecinarkach taśmowych
prowadnice wyposaża się w system kontroli prostopadłości cięcia i w przypadku wykrycia
odchyłki od zadanej wartości cykl pracy zostaje zatrzymany. Dzięki takim rozwiązaniom
unika się strat w materiale, który zostałby zmarnowany.

Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo to najważniejszy aspekt obróbki materiałów. Upewnij się, że wybrany przez
Ciebie model zawiera osłonę i to nie byle jaką, a taką, która uchroni Cię podczas cięcia, a
zarazem ułatwi przesuwanie przycinanego materiału. Zwróć również uwagę, czy osłona nie
ogranicza Twoich ruchów podczas obróbki i gwarantuje komfort pracy z urządzeniem. Dobra
osłona chroni osobę, która obsługuje urządzenie, a jednocześnie daje pewność pozwalającą
na pewne przesuwanie obrabianego materiału.

Komfort pracy – moc urządzenia

Bardzo ważnym parametrem jest moc układu napędowego przecinarki taśmowej. Im większa
moc, tym większe przekroje będą mogły podlegać odróbce przy pomocy wybranego przez
Ciebie urządzenia.
Zwróć szczególną uwagę, jaką mocą dysponuje przecinarka. Przykładowo ta do cięcia
elementów pełnych o dużych przekrojach w pracy ciągłej dwu lub trzyzmianowej powinna
być specjalnie zaprojektowana. Eksperci zalecają, by już na samym początku wybrać
urządzenie o parametrach odpowiadającym dla cięciu przy maksymalnych średnicach.
Wybór urządzenia o dużej mocy sprawi, że kupiona przecinarka taśmowa będzie z
powodzeniem służyć Ci przez długi czas. Dlaczego? Ponieważ mocniejsze silniki i reduktory
są o wiele bardziej wytrzymałe

Dobór piły taśmowej

W rzeczywistości nawet najlepsze urządzenia dostępne na rynku nie zapewnią dużej precyzji
i komfortu pracy, jeśli wybierzesz niskiej jakości piły taśmowe. Prawidłowy dobór piły w
oparciu o wymiary i rodzaj obrabianego materiału gwarantuje optymalną jakość cięcia i
żywotność narzędzia. Wielu renomowanych producentów pił oferuje na swoich stronach
internetowych kalkulatory gdzie można w prosty sposób dobrać narzędzia i parametry
obróbkiUniwersalne i bardzo wydajne, z powodzeniem używane są do różnych zastosowań. Stosowane do obróbki drewna i metalu, są precyzyjne i wytrzymałe. Na aktualnym rynku znajdziemy duży wybór pił taśmowych, a każda z nich przeznaczona jest do innego rodzaju pracy. Nie każde narzędzie sprawdzi się do wybranego surowca oraz maszyny.

Wybór nieodpowiedniego modelu czy zła eksploatacja narzędzi w rezultacie może prowadzić do wielu poważnych konsekwencji, a nawet i strat finansowych. Dzielimy się kilkoma poradami dotyczącymi eksploatacji piły taśmowej.

Dobór podziałki do rodzaju obrabianego materiału

Od czego zależy dobór podziałki zębów? Przede wszystkim od długości obrabianej powierzchni. Weź pod uwagę wymiary przecinanych materiałów, a także ich kształt, ilość sztuk w pakiecie oraz sposób zamocowania w imadle.

Ostrość zębów – docieranie

Po otrzymaniu nowej piły taśmowej jest ona bardzo ostra. Natomiast z czasem zęby tracą na ostrości i stają się coraz słabsze. Sposobem na przedłużenie żywotności taśmy jest zaokrąglenie krawędzi zębów. W ten sposób usuwane są powstałe na skutek obróbki mikro karby. Należy pamiętać, że przy wykonaniu docierania piły posuw należy ograniczyć do około 50% jego wartości roboczej, natomiast w wypadku materiałów trudno skrawalnych, takich jak stal nierdzewna i narzędziowa czy stopy niklu – nawet o ok. 25%. Natomiast normalną eksploatację można rozpocząć, gdy powierzchnia przeciętego materiału przez piłę wyniesie ok. 300 cm2. Pamiętaj, by powoli zwiększać posuw do wartości roboczej i obserwuj bacznie zachowanie piły, a także przecinarki oraz wióry powstałe podczas obróbki.

Posuw

Oznacza głębokość penetracji ostrza w obrabianym materiale odniesioną do czasu pracy. Im więcej wynosi, tym większa wydajność cięcia. Kluczowym aspektem pracy jest również ilość wydzielanego ciepła, wytwarzanego podczas obróbki.

Nadmierny wzrost temperatury może znacznie skrócić żywotność narzędzia. Zbyt duży może prowadzić nawet do pękania zarówno ząbków, jak i samej piły taśmowej.

Prędkość obróbki

Odnosi się do prędkości liniowej, z jaką uzębienie przemieszcza się w przecinanym materiale. Maksymalna wartość prędkości jest ograniczona przez skrawalność obrabianego materiału. Przykładowo, prędkość skrawania stopów niklu czy tytanu wynosi jedynie ok. 10-25 m/min, z kolei mosiądze czy miękkie stopy aluminium mogą osiągać prędkość nawet 75-100 m/min.

Pojemność wrębu

Podczas prac, z obrabianego materiału wydostaje się wiór, który zwija się we wrębie pomiędzy zębami. Po przekroczeniu pojemności wrębu, wiór wydostaje się poza wyznaczoną strefę i może prowadzić do czopowania przestrzeni. W konsekwencji może dochodzić do zniszczenia piły, pogorszenia jakości powierzchni cięcia, a nawet do uszkodzenia przecinarki.

Promień

Podczas eksploatacji, piła taśmowa zostaje poddana szczególnym obciążeniom skręcającym i zginającym. Zaleca się stosowanie najszerszej dopuszczalnie piły taśmowej dla wybranego promienia cięcia.

Mocowanie materiału w imadle

Sposób, w który materiał jest zamocowany na imadle, może wpływać bezpośrednio na koszt cięcia. Przykładowo, załadowanie mniejszych pakietów materiału zwiększa efektywność cięcia. Wszystkie maszyny mają określoną maksymalną ładowność imadeł oraz przekrój przecinanego materiału. Średnio praktyczny stopień wykorzystania pełnej pojemności imadeł to ½, z kolei w wypadku cięcia trudnych materiałów to ok. 1/3 pojemności podanej przez producenta.

Przeciążenie

Na skutek zwiększonego posuwu lub zmieniających się przekrojów ciętego materiału, co w rezultacie skutkuje wzrostem oporu, rośnie naprężenie rozciągające grzbiet piły taśmowej. W efekcie powstaje wyboczenie płaszczyzny, co wpływa na brak prostopadłości cięcia.

Płyny chłodząco-smarujące

Odprowadzają nadmiar ciepła, jednocześnie wypłukując powstałe podczas obróbki wióry. Przyczyniają się do przedłużenia żywotności zarówno piły taśmowej, jak i przecinarki. Płyn chłodząco-smarujący służy do odprowadzania nadmiaru ciepła oraz ograniczeniu tarcia. Niemniej jednak, należy zwrócić uwagę na poprawne używanie płynu. Musi być on właściwie aplikowany – bezpośrednio do strefy cięcia. Ponadto, musi być również utrzymywany w czystości.Są to maszyny, które aktualnie możemy spotkać niemalże w każdej firmie produkcyjnej, handlowej, a nawet usługowej związanej ze sprzedażą lub obróbką metali. Przecinarki taśmowe z powodzeniem stosowane są w składach, hurtowniach stali i metali kolorowych, gdzie służą do przygotowania na odpowiednią długość materiałów na zamówienie.

Przecinarki taśmowe – zastosowanie

Niezastąpione w produkcji konstrukcji stalowych, umożliwiają przecinanie różnego rodzaju materiałów na dowolną długość i pod różnymi kątami. Stosowane do obróbki:

 • metali
 • stali stopowych
 • stali nierdzewnych
 • stopów tytanu i niklu
 • metali kolorowych
 • aluminium
 • tworzyw sztucznych
 • gumy

Co więcej, zastosowanie osprzętu dodatkowego pozwala ciąć pakiety rur oraz kształtkowników, co znacznie podnosi wydajność produkcji. Przecinarki automatyczne wykorzystywane są również do cięcia seryjnego na określoną długość dużych ilości detali, które następnie trafiają do dalszej obróbki. Możliwość programowania i pełnej kontroli nad procesem cięcia pozwalają ograniczyć do minimum nadzór operatora. Natomiast, przecinarki taśmowe pionowe stosowane są do wyżynania różnych kształtów z arkuszy blachy. Z kolei mniejsze i tańsze urządzenia bardzo chętnie wykorzystywane są w gospodarstwie domowym np., gdy zachodzi konieczność przecięcia jakiegoś elementu.

Przecinarki taśmowe – zalety

Maszyny wyróżnia cały szereg korzyści, a wśród nich, m.in.:

 • szybkie i precyzyjne cięcie każdego rodzaju metalu, a także tworzyw, gumy i innych materiałów,
 • niskie koszty eksploatacji i obsługi,
 • bezpieczna praca,
 • cięty metal nie ulega przegrzaniu i nie zmienia się jego struktura,
 • duży wybór maszyn na rynku pod względem ceny, przeznaczenia i wyposażenia dodatkowego,
 • możliwość cięcia bardzo dużych średnic, dochodzących nawet do kilku metrów,
 • bardzo duża wydajność, w szczególności przecinarek automatycznych,
 • niewielkie straty ciętego materiału (odpad w postaci wiór) w porównaniu z modelami tarczowymi,
 • niski hałas podczas przecinania detalu,
 • nie wytwarzanie iskier w czasie cięcia, przez co mogą być stosowane w górnictwie,
 • mobilność w przypadku mniejszych maszyn, które mogą być wykorzystywane do prac w terenie na budowach przy pracach serwisowych i monterskich.


Z uwagi na duże zainteresowanie naszą ofertą, postanowiliśmy zebrać wszystkie dane z ubiegłego roku 2020 i zrobić ranking najchętniej kupowanych przez naszych Klientów przecinarek taśmowych Bomar.

1. Bomar EasyCut 275.230 DG

Posiada bardzo dobre parametry techniczne: średnica cięcia 230 mm, cięcie pod kątami w lewo i prawo w zakresie – 45°- 60° oraz regulacja obrotów piły taśmowej w przedziale 40-80 m/min. Przecinarkę taśmową EasyCut 275.230 DG wyróżnia także wysoka jakość podzespołów użytych do jej budowy.

Najważniejsze zalety EasyCut 275.230 DG to:

 • wysoka dokładność cięcia – precyzyjne prowadnice,
 • łatwość obsługi – przejrzysty panel sterujący,
 • obrotowa podstawa imadła – łatwe i precyzyjne ustawianie kąta cięcia,
 • wskaźnik naciągu taśmy – precyzyjnie naciągnie piły do optymalnej wartości,
 • szybko zaciskowe imadło – ułatwia mocowanie materiału.
2. Bomar Ergonomic 320.258 DG

Przecinarka grawitacyjna o zakresie cięcia do średnicy 258 mm oferuje większe możliwości cięcia pod kątami. Urządzenie może zostać wyposażone w szereg opcji ułatwiających pracę, np. laserowy wskaźnik cięcia, lampę halogenową czy pistolet do usuwania wiórów. Zalety Ergonomic 320.258 DG to m.in. płynna regulacja prędkości, wytrzymała konstrukcja, niezawodność i wydajność oraz możliwość doposażenia.

3. Bomar Ergonomic 320.258 DGH

Przecinarka taśmowa Ergonomic 320.258 DGH jest maszyną półautomatyczną wyposażoną w układ hydrauliczny i sterowanie. Pozwala na cięcie pod kątami, posiada płynną regulację obrotów i system dobierający posuw do średnicy ciętego materiału. Maszynę wyróżnia wydajność i dokładność cięcia, niezawodność i niska awaryjność oraz atrakcyjna cena. Ergonomic 320.258 DGH posiada również zaawansowany system ADFR.

4. Bomar Workline 610.450 DGH

Workline 610.450 DGH to największa maszyna półautomatyczna producenta o budowie nożycowej. Podstawowe parametry to:

 • średnica cięcia 450 mm,
 • cięcie pod kątami – 60°- 60°,
 • prędkość piły taśmowej 20-120 m/min.

Urządzenie jest łatwe w obsłudze i serwisowaniu, ponadto posiada wytrzymałą i sztywną konstrukcję. Workline 610.450 DGH charakteryzuje również zaawansowany system kontroli, który nadzoruje pracę maszyny.

5. Bomar Proline 520.450 ANC

To automatyczna przecinarka dwukolumnowa dedykowana do cięcia materiałów pełnych o średnicy do 400 mm. Proline 520.450 ANC to innowacyjne model, który wyróżnia wysoka dokładność cięcia, również w wypadku materiałów o dużych przekrojach. Posiada dwukolumnową budowę oraz sterownię CNC.