BROMAZ

Jaką kupić piłę do przecinarki taśmowej Bomar?

Współczynnik TPI oznacza dokładną liczbę zębów, jakie możemy zmieścić na jednym calu (25,4 mm), nazywaną również regularnością rozstawu zębów. Dla maksymalnej wydajności cięcia i najniższych kosztów, ważne jest, aby wybrać ostrze z właściwą liczbą zębów na cal (TPI). Wybór zęba zależy od rozmiaru i kształtu ciętego materiału. Umieszczanie w imadle kawałków materiału o nietypowych kształtach będzie również miało wpływ na podziałkę zębów. Nieodpowiedni dobór podziałki spowoduje nie tylko uzyskanie nie satysfakcjonującego efektu, ale również skrócenie żywotności ostrza. Każdy producent pił taśmowych dysponuje odpowiednimi tabelami na podstawie, których można precyzyjnie dobrać podziałkę zęba.

Aktualnie na rynku dostępny jest szeroki wybór pił taśmowych do metalu (mamy taśmy. bimetaliczne, z węglikiem spiekanym oraz ze stali węglowej), które wykorzystywane są do cięcia różnych rodzajów materiałów. Kupno odpowiedniej i dobrej piły taśmowej do przecinarki nie jest prostym zadaniem. Nieodpowiednio dobrane piły nie gwarantują prawidłowego cięcia a nawet mogą generować straty w postaci odpadów materiału, który nie posiada żądanych wymiarów. Zastanawiasz się, jaką kupić piłę taśmową do swojej przecinarki bomar? Zapraszamy do lektury, gdzie przybliżymy temat wyboru odpowiedniego brzeszczotu do cięcia.

Parametry piły taśmowej – długość, szerokość, grubość

Jest to jeden z najważniejszych aspektów doboru właściwej piły do cięcia. Konkretny wybór uzależniony jest od posiadanego modelu przecinarki. Każdy producent w instrukcji obsługi do maszyny podaję podstawowe wymiary jakie ma spełniać brzeszczot (np. w modelu przecinarki Bomar EasyCut 275.230DG taśma ma wymiary 2720x27x0,9 mm). Jeszcze przed kupnem należy sprawdzić w dokumentacji maszyny jaki parametry powinna mieć piła taśmowa a przede wszystkim:

  • szerokość
  • grubość
  • długość

Przykładowo, nieodpowiednia szerokość taśmy spowoduje problemy z jej zamontowaniem w prowadnicach oraz na kołach przecinarki. Zbyt grubego brzeszczotu nie uda się prawidłowo wprowadzić w kostki prowadzące a zbyt cienki nie będzie odpowiednio trzymany. Jeśli będziemy mieć nie odpowiednią długość piły taśmowej to nie uda się jej poprawnie zainstalować w przecinarce.

Nieodpowiednio dobrane parametry mogą uszkodzić obrabiarkę, a nawet stwarzać niebezpieczeństwo dla użytkownika. Przed dokonaniem zakupu warto dokładnie sprawdzić parametry urządzenia, a następnie wybrać produkt odpowiadający jego specyfikacji.

Rodzaj obrabianego materiału

Wybór odpowiedniego brzeszczotu do obrabianego materiału odgrywa ważną rolę w ekonomicznym cięciu. W pierwszej kolejności musimy ustali z jakim rodzajem materiału mamy do czynienia (np. stal, aluminium, miedź, stopy stali) a potem określić jego twardość. W kolejnym kroku ustalmy kształt oraz wymiary, należy tu rozgraniczyć materiały pełne od profili i kształtowników. Istotne znaczenie ma również sposób ułożenia elementów ciętych w imadle przecinarki. Jeśli zamierzamy ciąć materiały w wiązkach po kilka sztuk przecinarka powinna być wyposażona w dodatkowy górny zacisk do cięcia w pakiecie. Zalecanie jest również spawanie końcówek pakietu aby pojedyncze elementy w nim nie przemieszczały się. Materiały pełne i trudno skrawalne tniemy z małymi prędkościami obrotowymi taśmy a profile i kształtowniki możemy ciąć dużo szybciej.

Podziałka zęba piły taśmowej TPI

Piły posiadają różną wielkość, kształt i geometrię zębów. Kształt zęba wpływa na to jak skutecznie ostrze może przeciąć kawałek materiału, biorąc pod uwagę takie czynniki, jak żywotność ostrza, poziom hałasu, płynność cięcia i zdolność do odprowadzania wiórów.

Nowoczesne technologie wytwarzania pił taśmowych

Ciągły postęp technologiczny pozwala wprowadzać do produkcji taśm nowoczesne materiały i technologie obróbki. Na etapie projektowania sprawdzane są wszystkie parametry użytkowe w celu zapewnienia odpowiedniej jakości i czasu eksploatacji. Każdy nowy model piły taśmowej, który trafi do masowej produkcji musi przejść wszystkie etapy kontroli jakości.

Sprawdzony producent

W dużej mierze wyznacznikiem jakości danego elementu jest marka. Wybierając produkty od renomowanego w branży producenta, możesz mieć pewność, że kupujesz produkt ze sprawdzonego źródła. W celu uniknięcia strat finansowych i innych możliwych komplikacji, zawsze warto dokładnie przemyśleć zakup i wybrać wyrób możliwie jak najlepiej dopasowany do potrzeb przedsiębiorstwa i urządzenia. W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości zawsze można zwrócić się o pomoc do ekspertów. Zobacz naszą ofertę pił taśmowych!