Parametry piły taśmowej – długość, szerokość, grubość
Jest to jeden z najważniejszych aspektów doboru właściwej piły do cięcia. Konkretny wybór uzależniony jest od posiadanego modelu przecinarki. Każdy producent w instrukcji obsługi do maszyny podaję podstawowe wymiary jakie ma spełniać brzeszczot (np. w modelu przecinarki Bomar EasyCut 275.230DG taśma ma wymiary 2720x27x0,9 mm). Jeszcze przed kupnem należy sprawdzić w dokumentacji maszyny jaki parametry powinna mieć piła taśmowa a przede wszystkim:
- szerokość
- grubość
- długość
Przykładowo, nieodpowiednia szerokość taśmy spowoduje problemy z jej zamontowaniem w prowadnicach oraz na kołach przecinarki. Zbyt grubego brzeszczotu nie uda się prawidłowo wprowadzić w kostki prowadzące a zbyt cienki nie będzie odpowiednio trzymany. Jeśli będziemy mieć nie odpowiednią długość piły taśmowej to nie uda się jej poprawnie zainstalować w przecinarce.
Nieodpowiednio dobrane parametry mogą uszkodzić obrabiarkę, a nawet stwarzać niebezpieczeństwo dla użytkownika. Przed dokonaniem zakupu warto dokładnie sprawdzić parametry urządzenia, a następnie wybrać produkt odpowiadający jego specyfikacji.
Rodzaj obrabianego materiału
Wybór odpowiedniego brzeszczotu do obrabianego materiału odgrywa ważną rolę w ekonomicznym cięciu. W pierwszej kolejności musimy ustali z jakim rodzajem materiału mamy do czynienia (np. stal, aluminium, miedź, stopy stali) a potem określić jego twardość. W kolejnym kroku ustalmy kształt oraz wymiary, należy tu rozgraniczyć materiały pełne od profili i kształtowników. Istotne znaczenie ma również sposób ułożenia elementów ciętych w imadle przecinarki. Jeśli zamierzamy ciąć materiały w wiązkach po kilka sztuk przecinarka powinna być wyposażona w dodatkowy górny zacisk do cięcia w pakiecie. Zalecanie jest również spawanie końcówek pakietu aby pojedyncze elementy w nim nie przemieszczały się. Materiały pełne i trudno skrawalne tniemy z małymi prędkościami obrotowymi taśmy a profile i kształtowniki możemy ciąć dużo szybciej.
Podziałka zęba piły taśmowej TPI
Piły posiadają różną wielkość, kształt i geometrię zębów. Kształt zęba wpływa na to jak skutecznie ostrze może przeciąć kawałek materiału, biorąc pod uwagę takie czynniki, jak żywotność ostrza, poziom hałasu, płynność cięcia i zdolność do odprowadzania wiórów.
Nowoczesne technologie wytwarzania pił taśmowych
Ciągły postęp technologiczny pozwala wprowadzać do produkcji taśm nowoczesne materiały i technologie obróbki. Na etapie projektowania sprawdzane są wszystkie parametry użytkowe w celu zapewnienia odpowiedniej jakości i czasu eksploatacji. Każdy nowy model piły taśmowej, który trafi do masowej produkcji musi przejść wszystkie etapy kontroli jakości.
Wskazówki dotyczące eksploatacji
Bardzo ważne, by każda nowa piła po założeniu do przecinarki taśmowej została odpowiednio dotarta. Odpowiednie dotarcie piły znacznie wydłuża jej żywotność. W czasie eksploatacji należy zwracać uwagę na prawidłowy naciąg, prędkość skrawania, odpowiedni posuw i chłodzenia. Jeśli zauważymy w czasie cięcia powstawanie dużego hałasu, wibracji należy zatrzymać pracę i sprawdzić stan piły. Praca tępą taśmą powoduje nieprecyzyjne cięcia i może skutkować zmarnowanie materiału.
Sprawdzony producent
W dużej mierze wyznacznikiem jakości danego elementu jest marka. Wybierając produkty od renomowanego w branży producenta, możesz mieć pewność, że kupujesz produkt ze sprawdzonego źródła. W celu uniknięcia strat finansowych i innych możliwych komplikacji, zawsze warto dokładnie przemyśleć zakup i wybrać wyrób możliwie jak najlepiej dopasowany do potrzeb przedsiębiorstwa i urządzenia. W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości zawsze można zwrócić się o pomoc do ekspertów.