Metale to materiały bardzo wytrzymałe, które bywają szczególnie ciężkie w obróbce. Dlatego właśnie do cięcia metalu poleca się specjalistyczne piły taśmowe, a kluczem do efektywnej obróbki, jest dopasowanie odpowiedniego modelu. Piła taśmowa to niezastąpione narzędzie w każdym zakładzie, w którym do czynienia mamy z obróbką metalowych przedmiotów, a także w wielu firmach produkcyjnych oraz nawet w przydomowych garażach. Wielu rzemieślników i hobbystów nie wyobraża sobie bez nich codziennej pracy – są one proste w obsłudze i niezwykle funkcjonalne. Urządzenie pozwala bowiem na szybką i estetyczną obróbkę różnego rodzaju materiałów.
Najlepsze piły taśmowe do metalu
Aktualnie, najczęściej możemy spotkać modele wykonane ze specjalnego bimetalu – materiału złożonego z dwóch warstw metali lub stopów o różnych właściwościach chemicznych, fizycznych lub mechanicznych trwale ze sobą połączonych. Korpus piły taśmowej wytworzony jest ze stali sprężynowej, z kolei odporne i twarde wierzchołki zębów, ze stali szybkotnącej. Dzięki temu narzędzia są niezawodne nawet w wypadku wysokich obciążeń.
Jak dobrać odpowiednią piłę taśmową?
Decydując się na zakup piły taśmowej do metalu, przede wszystkim zwróć uwagę na rodzaj ciętego materiału i rodzaj używanej pilarki, a także rozmiar urządzenia. Same urządzenia różnią się od siebie na przykład wymiarami montowanych w nich taśm oraz stanem kostek prowadzących i szczotek do wiórów. Nie można zapomnieć o mocy silnika, wysokości i szerokości cięcia. Pamiętaj, że, urządzenia narażone na codzienną eksploatacje powinny mieć większą moc silnika. Pomaga ona również w obróbce materiałów o szczególnie twardej strukturze. Co więcej, silnik o większej mocy charakteryzuje duża wytrzymałość, a co za tym idzie – dłuższa żywotność. Oczywiście, równie ważne są indywidualne wymagania Klienta.
Przeznaczenie piły taśmowej do metalu
Dopasuj piłę taśmową do metalu do rodzaju ciętego materiału. Dobór odpowiedniego modelu umożliwia osiągnięcie zamierzonego efektu. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Przykładowo, kluczowa jest także szybkość cięcia i posuw dla wybranego materiału. Parametry te będą się różnić w przypadku stali konstrukcyjnych, narzędziowych czy węglowych, a także aluminium, żeliwa, brązów oraz miedzi i innych tworzyw.
Rozmiar piły taśmowej do metalu
Nie zapominaj o rozmiarze. Dobierany jest indywidualnie do urządzenia. Obejmuje takie parametry, jak szerokość, grubość oraz długość. Przykładowo, aby narzędzie odpowiednio spełniało swoją funkcję podczas zastosowań do danego sprzętu tnącego, musi być zgrzewane na odpowiednią długość. Nieodpowiednio dobrane może okazać się nie tylko nieefektywne, ale nawet może być niebezpieczne podczas eksploatacji. Nie zapominaj również o gabarytach obrabianego materiału – inne urządzenie wybierzesz do cięcia małych partii, a inne do obróbki elementów o większym rozmiarze.
Na co jeszcze zwrócić uwagę?
Istotny jest także kształt oraz podziałka zęba – jedynie piła taśmowa do metalu z odpowiednio dopasowanymi zębami może zapewniać efektywną pracę przy niskich wibracjach. Możemy wyróżnić kilka rodzajów kształtów zębów, mianowicie: standardowe, hakowe (typu hak), zmienne oraz zmienne o dodatnim kącie natarcia. Z kolei podziałką określa się liczbę zębów w jednostce miary wynoszącej 1 cal. Wyróżniamy podziałki stałe, w których dystans pomiędzy kolejnymi zębami jest taki sam na całej długości taśmy oraz zmienne (kombinowane), gdzie zęby ułożone są w dwóch segmentach – więcej oraz mniej na cal na każdym segmencie. Uzębienie stałe swoje zastosowanie znalazło głównie w maszynach ze stabilnym mocowaniem obrabianego elementu, z kolei zmienne najczęściej używane jest do obróbki materiałów, które stwarzają problemy dotyczące nadmiernych wibracji i najlepiej sprawdza się do cięcia profili cienkościennych oraz materiałów przecinanych w wiązkach. Oprócz kształtu i podziałki warto zwrócić uwagę również na rozwarcie zębów. Jest to parametr, który wpływa na wydajność cięcia. Rozróżniamy trzy typy rozwarcia zębów: jodełkowe, przemienne oraz falowe.