Jaką przecinarkę taśmową wybrać – wymiary i rodzaj ciętego materiału?
Z uwagi na różne rodzaje i wymiary ciętych elementów musimy określić ich maksymalne rozmiary jaki będziemy chcieli obrabiać. Duże znaczenie ma też czy będziemy mieli do czynienia z materiałami pełnymi typu wałki czy profilami i rurami. Do cięcia profili i lekkich elementów konstrukcyjnych sprawdzą się przecinarki o budowie nożycowej. W przypadku obróbki materiałów pełnych (pręty, płaskowniki, blachy) wskazany jest wybór urządzenia o budowie kolumnowej.
Warto też zwrócić uwagę jakie będzie obciążenie produkcyjne przecinarki taśmowej. Maszyny grawitacyjne dobrze się sprawdzają przy produkcji małoseryjnej gdzie są używane przez kilka godzin w ciągu zmiany. Do zastosowań produkcyjnych w pełnym cyklu zmianowym stosuje się urządzenia półautomatyczne i automatyczne CNC. Przy wyborze musimy jeszcze określić czy wystarczy nam maszyna, która tnie tylko pod kątem prostym czy jednak potrzebujemy przecinać materiał pod różnymi kątami.
Jak określić dokładność cięcia danej maszyny?
Do określenia precyzji cięcia musimy wziąć pod uwagę w jaki sposób będziemy odmierzać długość ciętego elementu. Przy maszynach grawitacyjnych i półautomatycznych mamy do wyboru systemy pomiarowe z odczytem manualny (taśma miernicza) i cyfrowym (wyświetlacz). Przecinarki taśmowe automatyczne posiadają natomiast precyzyjne programowalne systemy pomiarowe z największą dokładnością i powtarzalnością. Istotnym parametrem wpływającym na finalną jakość otrzymanego detal jest również jego prostopadłość cięcia. Zależy ona od parametrów cięcia, doborze piły taśmowej do rodzaju materiału jak i rozwiązań konstrukcyjnych zastosowanych w danej maszynie. Zatem jeżeli zależy Ci na otrzymaniu wysokiej jakości stosuj się do zaleceń eksploatacyjnych producentów przecinarek i pił taśmowych.
Prowadnice przecinarki taśmowej
Jest to kolejny istotny aspekt, który należy wziąć pod uwagę przed kupnem przecinarki taśmowej. Maszyny wyposażone w prowadnice zawierające same łożyska nie gwarantują prostopadłości cięcia. Przecinarki renomowanych producentów posiadają prowadnice wyposażone w łożyska i regulowane wkładki z węglików spiekanych, które zapewniają precyzyjne prowadzenie piły taśmowej. W automatycznych przecinarkach taśmowych prowadnice wyposaża się w system kontroli prostopadłości cięcia i w przypadku wykrycia odchyłki od zadanej wartości cykl pracy zostaje zatrzymany. Dzięki takim rozwiązaniom unika się strat w materiale, który zostałby zmarnowany.
Bezpieczeństwo!
Bezpieczeństwo to najważniejszy aspekt obróbki materiałów. Upewnij się, że wybrany przez Ciebie model zawiera osłonę i to nie byle jaką, a taką, która uchroni Cię podczas cięcia, a zarazem ułatwi przesuwanie przycinanego materiału. Zwróć również uwagę, czy osłona nie ogranicza Twoich ruchów podczas obróbki i gwarantuje komfort pracy z urządzeniem. Dobra osłona chroni osobę, która obsługuje urządzenie, a jednocześnie daje pewność pozwalającą na pewne przesuwanie obrabianego materiału.
Komfort pracy – moc urządzenia
Bardzo ważnym parametrem jest moc układu napędowego przecinarki taśmowej. Im większa moc, tym większe przekroje będą mogły podlegać odróbce przy pomocy wybranego przez Ciebie urządzenia. Zwróć szczególną uwagę, jaką mocą dysponuje przecinarka. Przykładowo ta do cięcia elementów pełnych o dużych przekrojach w pracy ciągłej dwu lub trzyzmianowej powinna być specjalnie zaprojektowana. Eksperci zalecają, by już na samym początku wybrać urządzenie o parametrach odpowiadającym dla cięciu przy maksymalnych średnicach. Wybór urządzenia o dużej mocy sprawi, że kupiona przecinarka taśmowa będzie z powodzeniem służyć Ci przez długi czas. Dlaczego? Ponieważ mocniejsze silniki i reduktory są o wiele bardziej wytrzymałe.
Dobór piły taśmowej
W rzeczywistości nawet najlepsze urządzenia dostępne na rynku nie zapewnią dużej precyzji i komfortu pracy, jeśli wybierzesz niskiej jakości piły taśmowe. Prawidłowy dobór piły w oparciu o wymiary i rodzaj obrabianego materiału gwarantuje optymalną jakość cięcia i żywotność narzędzia. Wielu renomowanych producentów pił oferuje na swoich stronach internetowych kalkulatory gdzie można w prosty sposób dobrać narzędzia i parametry obróbki.